balustrady zewnętrzne drewniane, balustrada drewniana
Branża budowlana Ciekawostki i porady Zakupy

Zewnętrzne balustrady na balkon i taras – liczy się bezpieczeństwo mieszkańców!

Kiedy kupujemy mieszkanie na ogół nie mamy nic do powiedzenia odnośnie estetyki balkonu, bowiem wysokość czy wygląd barierek został już z pewnością ustalony przez dewelopera. Jednak gdy wznosimy własny dom mamy sposobność na własną rękę postanowić o tym, jak finalnie będzie prezentować się nasz balkon lub taras.

To architekt wskazuje odległość pomiędzy tralkami i wysokość poręczy balustrad balkonowych

O tym która balustrada balkonowa najlepiej spełni swoje zadania w nowo zaprojektowanym obiekcie decyduje wiele okoliczności. To szczególnie kształt balkonu – inne barierki będą dobrze wyglądać na balkonie zaplanowanym na bazie prostokąta, a inne na balkonie skonstruowanym na planie prostokąta, a inna na nadzwyczaj rozpowszechnionych w ostatnich latach owalnych balkonach. Rozsądnie jest przedstawić swoje oczekiwania architektowi tworzącemu projekt budowlany obiektu i wraz z nim ustalić finalny wygląd balkonu. Architekt z pewnością dołoży wszelkich starań, aby projekt odpowiadał wszelkim dyspozycjom w kwestii bezpieczeństwa ich eksploatacji, m.in określi stosowną wysokość poręczy oraz rozstaw tralek, a później znajdzie rozwiązania estetyczne pasujące do charakteru domu.

Balustrady na taras i balkonowe – ważna jest ich jakość, a nie ich cena

Architekci mogą do swoich projektów dobierać z kilku typów balustrad balkonowych wytworzonych z różnorodnych surowców: ze stali, z cegieł, z drewna, a nawet szkła. Obecnie najczęściej używa się z balustrad wyprodukowanych z czarnej stali, które dobrze wyglądają z prostymi kształtami rozpowszechnionymi w nowoczesnym budownictwie. Trendem na topie jest wypełnienie przęseł na balkonach nie metalowymi tralkami, a siatką albo mlecznymi i przezroczystymi taflami szkła. Stalowe balustrady jednak nie da się pogodzić z góralskim budownictwie tradycyjnym, gdzie niezastąpione są drewniane balustrady balkonowe, aby stylistyka obiektu zachowała balans. Balustrady z drewna sprawdzą się również doskonale na tarasie domku letniskowego bądź domku na działce. Drewniane poręcze oraz tralki zabezpieczone odpowiednimi środkami chroniącymi przed wpływem wody potrafią zachować się w bardzo dobrym stanie przez wiele lat.
Miejmy na względzie to, że przy wyborze balustrady balkonowej, nieważne czy z drewna czy ze szkła, należy kierować się wyłącznie jakością, a nie jej kosztem. Najważniejszą funkcją balustrady jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom, a na tym nie można przecież oszczędzać.

Adres firmy:
Rabwood Robert Pankiewicz
Raba Niżna 193
34-730 Mszana Dolna

Mob.: +48 886 695 245
E-mail: [email protected]