Tematyka żywnościowa Zakupy

Skąd pochodzą kiszone przetwory z warzyw?

Jeśli szukasz kiszonych warzyw, koniecznie odwiedź tę stronę.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że wydaje nam się, iż jest to typowo słowiański frykas, sporadycznie przygotowywany w innych częściach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko w całej Europie, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kiszonki znane są nam od tysiącleci

Historycy uznali, że metoda konserwowania pożywienia przez ich przechowywanie w roztworze octu, w soli albo w solance, znana jest ludzkości od przeszło czterech tysiącleci. Proces ten przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość roztworu, w którym się ją zanurza, powstrzymuje namnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat wstecz była to perfekcyjna metoda, by zwiększyć czas zdatności do konsumpcji warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilkanaście tygodni. Stąd też wynikła tradycja szykowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Mają one między innymi dużo witaminy C, dlatego żeglarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co interesujące, po polsku kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z rzepaku czy owoców dyni.

Smak kwaszonek z warzyw różni się w poszczególnych krajach świata

Najbardziej znanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany generalnie na całym świecie, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie cieszy się znaczną popularnością. Tymczasem pickle są tam bodajże najbardziej lubianym uzupełnieniem sandwiczy, hamburgerów oraz hot-dogów. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, cebulę, jak również owoce (np. śliwki).

Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwasowość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się bazą bądź ważnym dodatkiem do setek potraw narodowych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w procesie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek przygotowany według typowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten zakiszony np. w Indiach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]