Bezpieczeństwo Zakupy

Rodzaje i zastosowanie zamków drzwiowych

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania należy dbać wszystkimi dostępnymi metodami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wejście do naszego mieszkania. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

Z uwagi na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są przede wszystkim zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o swoją wygodę, możemy także użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem typu master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Niższe wymagania możemy mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi samodzielne wykonanie ewentualnych napraw.