Urządzanie mieszkania Zakupy

Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Przeglądając oferty producentów rolet, łatwo zobaczysz, że sprzedawane są w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaki kolor postawić? Istnieje garść zasad, które warto znać przed kupnem nowej osłony na okna. Zainspiruj się naszym artykułem i wybierz dla siebie rolety w idealnym kolorze!

Jakie kolory rolet wybrać?

W temacie kolorów rolet występują 3 kluczowe trendy: minimalizm, kontrast oraz dopełnienie. Minimalizm jest dedykowany zwolennikom czystych, prostych wnętrz, z niedużą ilością dodatków i dekoracyjnych bibelotów. Należysz do tej grupy? Zdecyduj się na rolety w odcieniu beżowym, szarym, écru lub piaskowym. Neutralne kolory nie będą się wyróżniać, a rolety stanowić będą tło dla pozostałych elementów w pomieszczeniu. Kolejny nurt to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: żółtego, niebieskiego i czerwonego opozycją będą odpowiednio: fioletowy, pomarańczowy i zielony. Jeżeli masz ściany albo meble w kolorze niebieskim, to kontrastować z nimi będzie najmocniej element – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolor rolety dopasuj do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Aranżujesz pokój w odcieniach beżu? Użyj zatem rolet w takim kolorze.

Czy barwy rolet mają wpływ na samopoczucie?

Zgodnie z najbardziej ogólną regułą oddziaływania kolorów na nasz samopoczucie, barwy ciepłe pobudzają, a zimne uspokajają. Jaskrawy żółty popchnie nas do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to symbol harmonii i odpoczynku – zda egzamin w salonie i tam, gdzie się relaksujesz. Uspokajający niebieski jest wprost stworzony do sypialni. Fascynuje Cię czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna prowokować agresywne zachowania oraz eskalować drażliwe sytuacje i napięcia. Wykorzystuj ją tylko w drobnych dodatkach – roleta w tym kolorze, plakat na ścianie lub ozdobne poduszki w zupełności wystarczą, żeby uatrakcyjnić pomieszczenie.