Branża budowlana Zakupy

Klinkier na elewację – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkierem określamy odmiana dekoracyjnej cegły, która może być użyta zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w przemyśle budowniczym?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat znajdują zastosowanie jako element wykończeniowy domów oraz mieszkań – mogą być użyte między innymi jako cegła na komin lub płytki elewacyjne wewnętrzne. Cegła dekoracyjna jest używana też na naroża, cokoły, podokienniki, a także pozostałe części budynków i wspaniale pasuje zarówno do budynków utrzymanych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo elegancko i jest niepodatna na negatywne czynniki zewnętrzne – deszcz, niską temperaturę, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny pozostaje więc przez lata w nienaruszonym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają również inne atuty – zastosowanie naturalnego materiału powoduje, iż są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i elewacja z klinkieru

Użyta na ścianie zewnętrznej domu cegła ozdobna nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w którym utrzymane są pokoje – doskonale będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.