Rekreacja, hobby, sport Zakupy

Kantar dla konia – charakterystyka

Szukasz kantara skórzanego? Powinieneś odwiedzić tę stronę

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. Z tej przyczyny powinien on pasować do kształtu i rozmiaru głowy konia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego właściwości trzeba zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sklepach dostępne są różne warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są zalecane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większy komfort gwarantują kantary podszywane – przykładowo syntetycznym lub naturalnym futerkiem, które da się zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu doskonale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Kantary wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni półkrwi arabskiej, huculskich oraz wielkopolskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire albo konie belgijskie).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]