Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie Zakupy

Ciekawa propozycja wyposażenia wnętrza – kominek ekologiczny

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – radosna para z kubkiem gorącej herbaty w rękach grzeje się przy cieple kominka. Zwykle zimą i jesienią mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości montażu kominka wszystkim, którzy mają dom jednorodzinny. Faktem jest, iż standardowego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednakże możemy postawić w nim biokominek!

Charakterystyka biokominków i jego główne atuty

Biokominek, znany także jako eko kominek, charakteryzuje się tym, iż postawimy go w praktycznie każdym mieszkaniu. Nie wymaga on utworzenia sieci kanałów wentylacyjnych, istotne jest natomiast, by powierzchnia w którym będzie postawiony biokominek posiadała sprawną rotację powietrza. Nie wolno instalować go w pokojach absolutnie szczelnych. Dużym atutem eko kominka jest jego ascetyczna budowa (to wręcz zaledwie obudowa i palenisko) oraz relatywna lekkość. W większości wypadków produkuje się go ze stali nierdzewnej, ale można zakupić też modele z obudową kamienną albo ze szkła. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, np. wtedy gdy postanowimy dokonać zmiany wystroju wnętrza. W kilku minionych latach moda na eko kominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, iż aktualnie bez problemu dobierzemy jakiś jego model do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach internetowych i stacjonarnych kupimy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w altanach, w ogrodzie, na tarasie, werandzie lub na balkonie, które można wykorzystać też jako dekorację ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek nie wytwarza związków toksycznych dla środowiska

W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, tym samym nie wytwarza się dym. W czasie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje wyłącznie CO2 (stąd wspomniany wcześniej wymóg zapewnienia należytej rotacji powietrza w mieszkaniu) i para wodna. Swoistą cechą ciekłego paliwa jest też to, że po skończeniu procesu ogrzewania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one tym samym na sprzętach domowych bądź meblach, bowiem biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Mankamentem dla niektórych jest to, iż eko kominki dają mniej ciepła niż klasyczne paleniska, jednakże ich zalety, w szczególności opcja korzystania z nich w mieszkaniu i ogromne walory aranżacyjne, są solidnym argumentem za ich zakupem.