Tematyka motoryzacyjna Zakupy

Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Zamów łańcuchy na koła

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]