Usługi

Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Podstawowym oficjalnym aktem w Polsce, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś definiuje ona ów termin i mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl dokumentu dane osobowe to wszystkie dane, jakie pozwalają na zidentyfikowanie danego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem miejsce zamieszkania, datę urodzenia czy nazwisko i imię, ale również tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o ewentualnych wyrokach, wyznaniu oraz chorobach. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu firmy. Jedne obracają tylko danymi swoich współpracowników, inne zaś mają dostęp także do danych kontrahentów. We wszystkich przypadkach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę ważne, gdyż po zauważeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć poważne kary – nie tylko finansowe, lecz w niektórych przypadkach również pozbawienia wolności.

Kurs z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników zarządzających takimi informacjami – są to między innymi specjaliści z HR, archiwów bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się również broszury dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, uczestnicy dostają właściwe świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu i zwykle kończą się tego samego dnia.