Branża budowlana Usługi

W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

Podczas budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania warto zadbać o stosowne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozkwitu chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które części budowli należy zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą zwłaszcza piwnice, dachy, balkony, fundamenty i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić założenie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze ekspertami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, naprawą i uszczelnieniem przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.