Branża budowlana Usługi

Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Nawet jeśli obiekt budowlany ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, iż z biegiem czasu mury będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć również niespodziewanie z powodu podtopienia albo w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w rezultacie osłabionej lub błędnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn

Wilgotne ściany nie oznaczają od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od sprawdzenia przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie i toalety wykwitająca na murach pleśń jest często wynikiem przecieków z uszkodzonego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany obiektu lub gdy zdarzyło się podtopienie w następstwie powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już rolą specjalistów z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania ścian

Eksperci, którzy posiadają obszerne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to baza do wskazania odpowiednich metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki pęcznieją i wykruszają się, a na murach wykwitają plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się w górę – nieraz nawet na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, zwłaszcza w starych budynkach, jednakże można to naprawić odtwarzając izolację poziomą ścian, która wstrzyma unoszenie się wody wzwyż. Następnym etapem, oczywiście po należytym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie domów polega nieraz przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem wykwalifikowanej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych bądź papy termozgrzewalnej, a następnie nałożenie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. Częstokroć niezbędne będzie także odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją innych modułów budowli, jak przepusty rur, przepusty kabli oraz płyty żelbetowe posadzkowe.