Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Tutaj sprawdzisz, komu zlecić badania kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]