badania psychotechniczne Bielsko, badania psychologiczne kierowców Bielsko, badania psychologiczne Kęty
Usługi

Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Są one bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – okres ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań przystępują również kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – w jaki sposób przebiegają?

Badanie kierowców składa się z 2 części. Najpierw osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]