Usługi detektywów cieszą się popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne również dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony będący na zwolnieniu lekarskim rzeczywiście jest niezdolny do pracy lub czy informacje przedłożone przez niego w CV są prawdziwe. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie umiejętności powinien mieć detektyw i w rozstrzygnięciu których zagadnień może nam pomóc.
Detektyw – wymagania
Nie każdy może wykonywać pracę detektywa. Żeby legalnie działać w tym zawodzie, trzeba dysponować odpowiednią licencją, która przyznawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, że osoby przystępujące do egzaminu muszą także spełnić uprzednio określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie co najmniej średniego wykształcenia, świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji oraz obywatelstwa któregoś z krajów wchodzących w skład UE. Wymogiem jest także bycie osobą niekaraną, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.
Kiedy poprosić o pomoc detektywów?
Większość zadań, które realizują detektywi dotyczy różnego rodzaju spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się m.in. gdy mamy podejrzenie, że nasz partner jest niewierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam także ustalić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.