architekt Kraków, projekty budowlane Kraków
Branża budowlana Usługi

Co powinieneś wiedzieć o projektach budowlanych?

Ciężko wyobrazić sobie istotniejszą rzecz niż budowa domu. Powinniśmy jednak pamiętać, iż nie jest to proste wyzwanie, zaś największe trudności wiążą się z załatwieniem wszelkich oficjalnych spraw. Najpierw należy postarać się o pozwolenie na budowę – a zostanie zatwierdzone, jeżeli okażemy projekt budowlany. Projekt musi być opracowany przez architekta, a jego zawartość regulują właściwe przepisy. Co zatem musi zawierać? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.

Co musi być zawarte w projektach budowlanych?

Najistotniejszym elementem projektu budowlanego jest plan zagospodarowania działki. Dokument musi być opracowany na mapie w skali 1:500 podpisanej przez geodetę oraz zawierać układ dotychczasowych i planowanych obiektów oraz sieci elektrycznych i kanalizacyjnych. W planie zagospodarowania powinny być zawarte także dane o punkcie przechowywania śmieci, rozmieszczeniu roślin czy ogrodzeniu. Projekty budowlane muszą też zawierać projekty budowanych obiektów, a nierzadko także informacje od podmiotów dystrybuujących media. W szczególnych sytuacjach niezbędne okaże się także zawarcie rezultatów testów podłoża.

Do czego służą projekty budowlane?

Jak wcześniej napisaliśmy, projekty budowlane są niezbędne do tego, by otrzymać pozwolenie na budowę. Pamiętajmy, że każda inwestycja musi przebiegać według planu ustalonego w tym dokumencie, a wszelkie niezgodności mogą być powodem jej nieodebrania.

Adres firmy:
Joanna Kłusak Architekt
ul. Domki 17/1
31-519 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]