Ochrona zdrowia Usługi

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą usunięcie części zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.