badania wysokościowe Bielsko, badania wysokościowe Bielsko Biała
Usługi

Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Praca na wysokościach uznawana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie groźnych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność wykonywania szczegółowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – wykluczenie padaczki, krótkowzroczności lub schorzeń błędnika

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem podłogi. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na drabinach, rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta wad wzroku, problemów z błędnikiem lub padaczki. Dopełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania do pracy na wysokości należy przeprowadzać co dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im regularnie co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest konieczność noszenia okularów, zez, jak również cukrzyca i padaczka. Warto podkreślić, że używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]