Usługi

Badania psychologiczne kierowców, czyli psycholog w służbie kierowców

Badania psychotechniczne Bielsko Biała - poznaj więcej szczegółów o tych usługach

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, bardzo często mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie należy się bać. Całość badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają m.in: neurotyzm, intro- oraz ekstrawersję i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje aparat krzyżowy, wirometr, miernik czasu reakcji, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, by wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D oraz D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora oraz egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Trzeba podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Należy wykonać je jedynie raz.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]