Usługi

Badania operatorów konieczne tak samo jak badania kierowców

Jeśli chcesz zamówić badania operatorów Bielsko Biała, zajrzyj na www.testypsychologiczne.com.pl.

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek ten przepisy nakładają także na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa dokładnie określa, które grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i dlatego przeprowadzanie takich testów jest potrzebne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Standardowo są to trzy-cztery lata, a dla osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]