Czym są silniki krokowe?
Silnik krokowy, zwany też silnikiem skokowym, jest specyficznym rodzajem motoru elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, że przy właściwym sterowaniu obraca się on o pewien kąt określony przez producenta (w stopniach). Daje to precyzyjną kontrolę nad ilością obrotów na sekundę w dowolnym momencie ruchu. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tych silników we współpracy ze wspomnianym wcześniej specjalnym sterowaniem.
Silniki krokowe w dzisiejszych urządzeniach mechanicznych
Nie tylko w chirurgii nieprzeciętna precyzja stanowi wartościowy obiekt pożądania. Bywa ona również coraz częściej oczekiwana w dzisiejszej mechanice. Silniki krokowe mogą ją dać. Jednak to nie wszystko. Zdecydowana większość elementów maszyn podlega obecnie sterowaniu z użyciem sygnałów cyfrowych. Silniki krokowe są kontrolowane dokładnie taką samą metodą – poprzez sekwencyjne przesyłanie impulsów elektrycznych na kolejne styki urządzenia. O szybkości kątowej ich obrotu nie decyduje, jak w klasycznych silnikach prądu stałego, przyłożony prąd, ale czas trwanianastępujących po sobie impulsów. Dzięki dokładności sterowania i brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe zagrzały zastosowanie we współczesnej technice i da się je spotkać w różnorodnych urządzeniach i maszynach – takich jak napędy CD/DVD, roboty.
Słabe strony silników krokowych
Omawiane silniki nie są rozwiązaniem idealnym. Oprócz niezaprzeczalnych zalet posiadają również parę istotnych wad, które należy mieć na względzie – w porównaniu z innymi rodzajami motorów „na prąd”, zużywają więcej prądu, ponadto wytwarzają niemało energii cieplnej. Zważając na ich konstrukcję największa prędkość obrotowa może okazać się niewystarczająco wysoka – z reguły jest mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.
Silniki krokowe na rynku
Na rynku możliwych do nabycia jest wiele modeli silników krokowych. Mogą się różnić pomiędzy sobą między innymi:
- fizyczną wielkością,
- budową (oparte o elektromagnesy lub magnesy),
- parametrami elektrycznymi (napięcie impulsów, opór elektryczny).
Pomimo, że silniki krokowe są droższe niż proste napędy prądu stałego, nadal są wystarczająco korzystne nawet w amatorskich konstrukcjach wykonywanych w domu.