Rozwiązania dla przemysłu

Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Zobacz, gdzie zamówić silnik DC.

Sporo rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, by działać stosuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, niewielkie bądź ogromne, te urządzenia zmieniły nasz tryb życia i pracy, tymczasem statystyczny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, jak pracują te silniki, ani z jakich elementów złożone są.

Silnik elektryczny na prąd stały – dokonanie najlepszych innowatorów XIX w.

Zadaniem silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison i Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego dość awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są generalnie cenione za bezgłośną pracę, a takżefenomenalną niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do specjalistycznego zastosowania

Stwierdzenie, że silniki elektryczne prądu stałego są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są częścią pociągów oraz samochodzików sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne damy także naszym synom oraz córkom. Takie silniki poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej oraz budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Z silniczków DC korzystają też hobbyści do realizacji własnych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez trudu da się kupić w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od uznanych producentów.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]