Rozwiązania dla przemysłu

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Jeśli szukasz motoreduktorów ślimakowych, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z silnika elektrycznego i przekładni. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory wybierzesz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają efektywne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, toteż zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak sprzęgła bądź hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na drobiazgowe obliczenia oraz testy poszczególnych zestawów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do dużych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych typów silników (DC, BLDC, AC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł lub spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak wertykulatory, kolejki górskie, linie bagażowe na lotniskach i dachy ruchome. Szerokie spektrum rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, że ilość realnych zestawów, jakie dzisiaj oferują czołowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, lecz praktycznie w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]