IT Reklama

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Powszechność urządzeń takich jak smartfony albo tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest jedna zasada: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy też zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo istotnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.