Ogrodnictwo

Odpowiednia pielęgnacja boisk sportowych

Prawidłowo założone boisko, posiadające dobre podłoże oraz doskonałą murawę, nie tylko świetnie wygląda, lecz również doskonale wypełnia swoje zadanie w czasie rozgrywek. Rzeczą naturalną jednak jest, iż płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich zużywają się, a zatem ich kondycja się pogarsza, dlatego potrzebne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na typ trawy, odczyn gleby bądź też warunki wodno-terenowe, potrzebuje odpowiedniej, troskliwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najwygodniej będzie powierzyć to zadanie fachowcom, posiadającym solidną wiedzę na temat pielęgnacji sportowych boisk, a ponadto dysponującym potrzebnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najważniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co zapewnia jej wytrzymałość na niekorzystne warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące oczywistą konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także zasilać nawozami, jednakże wszystko to nie wystarczy, konieczne jest podejmowanie czynności takich jak wertykulacja, aeracja, piaskowanie, wymiana trawnika, włókowanie, dosiew trawy czy walcowanie. Nazwy te pewnie mało mówią amatorom, rozsądniej więc zadanie to zlecić fachowcom, ponieważ wyłącznie właściwie pielęgnowana trawa stwarza warunki konieczne do rozgrywania meczów, zaś zaniedbywanie pielęgnacji szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnacji boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, m.in. aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą specjalnych urządzeń. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby oraz powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Niezbędne na wiosnę walcowanie powoduje, że korzenie trawy są lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte fragmenty murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub dosiewaną. Nie można również zapomnieć o regularnym przycinaniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na właściwą wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, specjalnych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Prawidłowo dbać o boisko mogą więc jedynie profesjonaliści.