W tym miejscu otrzymasz szczegółowe informacje w temacie wczesnego diagnozowania raka piersi
Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet we wszystkich zakątkach świata. W dużym procencie kazusów ten nowotwór złośliwy diagnozowany jest za późno, co kilkukrotnie podnosi zagrożenie przerzutów na pozostałe organy (np. układ kostnyczy płuca), jak również śmierci. Pomimo, iż od dziesiątek lat organizowanych jest wiele kampanii mających na celu komunikowanie o potrzebie regularnych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, cały czas z powodu tego nowotworu umiera rok w rok setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.
Gęste piersi a trudności z wczesnym diagnozowaniem raka piersi
Jednym z powodów trudności z rozpoznaniem nowotworu piersi we wczesnym stadium jego rozwoju są tak zwane gęste piersi. Wyróżniają się one tym, iż gruczoły mleczne dominują w nich nad tkanką tłuszczową. Wykrycie guzków w gęstych piersiach jest dużo bardziej skomplikowane – zmiany w tkance są praktycznie niewidoczne, bo zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych białym kolorem. Zmiany trudno także wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są więc nieubłagane – kobiety posiadające gęste piersi są w większym stopniu zagrożone rozwojem raka piersi, a sam guz nowotworowy wykrywany jest u nich często w późnym stadium rozwoju, co drastycznie obniża szanse skutecznego leczenia.
POD – technika służacą kobietom
Start-up medyczno-technologiczny AILIS opracował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – nawet te drobne – u kobiet mających gęste piersi. System badania tkanek piersi użyty w urządzeniu AILIS bazuje na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i przedwczesnego ujawniania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, posiada ona ogromny potencjał wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego urządzenia zapewnia kobietom pełny komfort: przebiega bezdotykowo, bez partycypacji osób postronnych i trwa jedynie 4 minuty. W metodzie proponowanej przez AILIS rezultaty badania analizuje AI. Radiolog bada tylko przypadki, w których podejrzewa się duże prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu opracowanego przez zespół AILIS w przyszłości przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi.
Adres firmy:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków