Okres jesienno-zimowy negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Zwykle dopadają nas kaszel, ból gardła i nieżyt nosa. Żeby się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku wskazówek, które pomagają strzec organizm przed chorobą. Przedstawiamy kilka z nich.
Jak podnieść temperaturę ciała?
Choroby atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o 2-3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej kąpieli bądź herbaty. Do herbaty można dodać plasterek pomarańczy lub cytryny, które zawierają duże ilości witaminy C. Świetnym dodatkiem jest również szczypta cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. By poprawić smak herbaty warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do wody kilka kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego lub eukaliptusowego, co dodatkowo wpłynie zbawiennie na oczyszczenie nosa.
Tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu
Czosnek oraz cebula również zawierają pokaźną dawkę witamin. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najbardziej popularnych metod walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się pić co parę godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie przeciwbakteryjne. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowaną miksturę też należy spożywać parę razy dziennie.
Mikstura na podrażnienie gardła
Gdy odczuwamy wrażenie bólu gardła, wypada przetestować mieszankę miodu, masła oraz mleka. Świetnie nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba pamiętać, aby mleko nie było wrzące, ponieważ zniweluje to dobroczynne działanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się również picie naparu z szałwii oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.
Czemu należy chronić się przed przeziębieniem?
Pomimo, że typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednakże na uwadze, że jeżeli symptomy nie mijają to należy wybrać się do lekarza.