Ochrona zdrowia

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie zaś, stosując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, że leczenie będzie w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, jeśli rozwinie się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym dentysta jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Których?

Jakimi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, minimalizując niemal do zera ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie kuracji oraz poprawienie komfortu pacjenta.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty dysponującego odpowiednimi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w internecie.