Ochrona zdrowia

Jak przebiega biopsja prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty. Uzyskaj więcej informacji.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem oraz formą kasztan. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak istotne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to ujawnić zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także stosunkowo wcześnie wykryć niepokojące zmiany nowotworowe. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Kłopoty oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące objawy

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się u urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, trudności ze wzwodem i ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki czy posiadanie rozrusznika serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]