Kosmetyki Ochrona zdrowia

Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Poszerz swoją wiedzę o botoksie w Kielcach.

Toksyna botulinowa, w skrócie nazywana botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez jeden z rodzajów bakterii z grupy anaerobów, która za sprawą swoich właściwości znalazła ogromne zastosowanie w medycynie, głównie estetycznej. Jak wobec tego stosuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks hamuje bodźce wysyłane pomiędzy komórkami nerwowymi a tkanką mięśniową

Botulinotoksyna jest jedną z silniejszych poznanych egzotoksyn, której działanie opiera się na blokowaniu impulsów wysyłanych między nerwami a tkanką mięśniową. To z tej przyczyny jego konsumpcja (np. wraz z przeterminowaną żywnością) może być nadzwyczaj niebezpieczne, bowiem w ekstremalnych casusach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botulinotoksyna, medycy od lat stosują do leczenia chorób, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, np. przy trudnych kazusach zeza, schorzeniach wywołujących niekontrolowane tiki oraz kurczu twarzy. Botox powszechnie wykorzystuje się też w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego zgrzytania zębami, bowiem ostrzyknięcie odpowiednich miejsc tą egzotoksyną obniża napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko uszkodzenia szkliwa oraz ścierania się zębów. Botulinotoksyna pomaga także osobom cierpiącym na nadpotliwość – zaaplikowana w obszary, gdzie skóra wytwarza zbyt duże ilości potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do sześciu miesięcy.

Jak wykorzystuje się botoks w medycynie estetycznej?

Przeciętny mieszkaniec Polski na ogół botoks łączy jednak z zabiegami medycyny estetycznej. I istotnie, neurotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botulinotoksyny rozluźnia mięśnie przyczyniające się do powstawania zmarszczek i wygładza skórę. Dlatego też głównie stosuje się go do redukcji tzw. “zmarszczki gniewu oraz kurzych łapek tworzących się w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można również ograniczyć nadmierną potliwość skóry czoła.

Adres firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]