Finanse

System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System rozliczeń SWIFT. Uzyskaj więcej szczegółów.

Mimo, że właściwie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Co jest głównym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie funkcjonują też rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Czym wobec tego wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT największych banków, mających oddziały w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]