Ciekawostki i porady Finanse

Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Jeśli interesujesz się e-fakturami, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., ale ostatecznie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go rozszyfrować, ale dla dostosowanego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znaczący postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkowicie wykluczają ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na nim zyskują

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw m.in. nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA, wcześniej otrzymają zwrot VAT i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Watro zaznaczyć, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]