Finanse

Czym jest faktoring?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany w szczególności do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone czasy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to także najlepsze rozwiązanie dla firm poszukujących nowych form pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O czym powinny pamiętać firmy, które zdecydują się na ten sposób pozyskania środków? W jaki sposób uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na czym polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on połączeniem rozmaitych rodzajów usług, a cesja należności będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu również inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują postanowienia kodeksu cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Faktoring dla firm – jak znaleźć bank?

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę zróżnicowane. Aby ustrzec się pomyłek, których rezultatem mogą być poważne straty, powinniśmy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne okażą się wówczas specjalne umiejętności, których często po prostu nie posiadamy. Dlatego wybór faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, jak znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien koszt, jednak zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu unikniemy strat.