Finanse

Bieżący kurs franka szwajcarskiego znajdziesz w kantorach online

Na topfx.pl znajdziesz więcej informacji o kursie franka.

O franku Polacy wiedzą mało, generalnie raptem to, że jest to ta waluta, w której tysiące rodzin wzięło kilka lat wstecz kredyty, które teraz spłacają z problemami. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Pieniądz słynny ze swojej niezwykłej stabilności – frank szwajcarski

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, ale jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak jen, dolar amerykański i euro, frank szwajcarski jest uważany za jedną z najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Jednak nie był to pierwotny pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio stosowano w szwajcarskich kantonach. Przez poprzednie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej ogromnej stabilności, unikając między innymi destabilizacji w okresach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI w. Mało kto wie, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej zachwycających walut świata. Seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych charakteryzuje się fenomenalnymi barwami oraz rzadką wertykalną orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru kultury (np. Sophie Taeuber-Arp, Le Corbusiera czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak najczęściej bywa – wizerunki ministrów, wojskowych lub monarchów. Z kolei tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są Ziemia, natura i nauka.

W jaki sposób sprawdzić aktualny kurs franka?

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, jednakże jego notowania obserwują także bacznie kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. By sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, warto wchodzić na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można też prześledzić fluktuacje wartości waluty w dowolnie wskazanym roku. To opcja przydatna dla frankowiczów czekających na odpowiedni moment, żeby zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej raty kredytu, jak również dla inwestorów planujących swoje dalsze działania.