Branża budowlana

Znaczenie izolacji pionowej i poziomej dla trwałości budynku

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie będzie wykonana odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja rewelacyjnie chroni przed wilgocią na ścianach, na skutek czego sprawia, iż są one odporne na powstawanie plam, a w domu nie czuć wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja i rola, którą pełni

Jednym z objawów niewłaściwie zrobionej izolacji budynków są wilgotne mury. Do tego dochodzą puchnące tynki oraz przytoczone na początku artykułu plamy, które najczęściej zobaczyć można w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy wyjątkowo często spotyka się w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu najmniejszego znaczenia czy w grę wchodzą o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te współczesne. By odtworzyć nieprawidłowo wykonaną lub brakującą izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiej wysokości musi ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów położonych pod kątem. Następnie przygotowane szczeliny trzeba wypełnić wykorzystując do tego celu specjalny roztwór, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, przez co skutecznie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wilgoci w górne rejony ściany. By jednak izolacja o charakterze poziomym była naprawdę skuteczna, konieczne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu należy najpierw usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie pokryć całość środkiem, który działa izolująco. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji budynku najlepiej jest powierzyć mającej doświadczenie firmie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą przeprowadzone we właściwy sposób, a izolacja spełni swoją rolę.