Branża budowlana

Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Nie szukaj już więcej! Tutaj zamówisz szalunki Kraków.

Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, by stosownie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Systemy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, która po rozebraniu może zostać użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość inwestorów oraz wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać 2 lub 3 materiały. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję spajają głowice ze aluminiowe lub stalowe, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Podmioty na co dzień parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]