Zmiany w organizmie w okresie przekwitania

Zmiany w okresie przekwitania w narządach i tkankach zależnych od estrogenów:

Zmiany w obrębie skóry


W okresie przekwitania dochodzi do zmian w obrębie skóry i jej przydatków. Niedobór estrogenów prowadzi do zmniejszenia ilości kolagenu, co skutkuje ścieńczeniem skóry, utratą jej elastyczności i napięcia. Często obserwuje się zmiany zabarwienia w postaci bielactwa lub występowania brązowych plam. Zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych. Efektem niedoboru estrogenów jest również wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Zmiany narządów płciowych


Obserwuje się zmiany zanikowe na sromie, w pochwie, macicy, jajnikach i gruczołach sutkowych. Najbardziej charakterystyczna jest atrofia nabłonka pokrywającego błonę śluzową pochwy. Staje się ona krótsza, węższa, traci swoją elastyczność i łatwiej ulega urazom. Zmiany te sprzyjają rozwojowi zapaleń pochwy i dyspaurenii (odczuwanie bólu podczas stosunków seksualnych). Zmniejszeniu ulega również macica.

Niedobór estrogenów powoduje wystąpienie zmian zanikowych błony śluzowej i mięśniowej macicy. Podobny typ zmian obserwowany jest w śluzówce jajowodu. Zmianom zanikowym podlegają także gruczoły sutkowe. Następuje w nich zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i gruczołowej, zwiększa się zaś ilość tkanki łącznej.

Zmiany w układzie moczowym


Ze względu na wspólne pochodzenie cewki moczowej i pochwy obserwuje się w obu narządach podobne zmiany, głównie zanikowe. Pojawia się nietrzymanie moczu, częstomocz, bolesne oddawanie moczu, bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego. Zmiany zanikowe w obrębie układu moczowego wynikają nie tylko z niedoboru estrogenów, ale również z powodu ogólnoustrojowego procesu starzenia się organizmu.

Milena Szewruk

Literatura:
1) T. Pisarski: Położnictwo i ginekologia.