Zespół klimakteryczny

Zespół objawów neurowegetatywnych i psychoemocjonalnych występujących w okresie przekwitania określany jest mianem zespołu klimakteryczego.

Do najczęstszych objawów zespołu klimakteryczego należą: uderzenia gorąca, zlewne poty, zawroty głowy, podwyższenie temperatury ciała, obwodowe poszerzenie naczyń, kołatanie serca, zaburzenia snu. Około 85% kobiet skarży się na uderzenia gorąca, występujące zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Odczuwane są one przez kobiety jako nagłe uczucie gorąca, głównie skoncentrowane w okolicy głowy i szyi. Czasami towarzyszy im kołatanie serca i uczucie lęku. Zaburzenia snu obejmują zarówno trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy i wcześnie rano, jak i niemożność ponownego zaśnięcia.

W wyniku ustania miesiączek dochodzi do zachwiania równowagi w sferze psychicznej. Najczęściej obserwuje się silną chwiejność emocjonalną, wzmożoną drażliwość, osłabienie pamięci, zaburzenia koncentracji i depresję. W tym okresie wydolność fizyczna i umysłowa kobiet jest upośledzona co odbija się w życiu domowym, społecznym i zawodowym.

Milena Szewruk

Literatura:
1) T. Pisarski: Położnictwo i ginekologia.