Stłuszczenie wątroby u chorego na cukrzycę

Cukrzyca nie przyczynia się do powstania powikłań swoistych w wątrobie, jednak zmiany metaboliczne toczące się w organizmie chorego na cukrzycę w konsekwencji prowadzą do jej stłuszczenia.

Głównie cukrzyca typu 2 leczona insuliną stanowi ryzyko tych zmian. Stłuszczenie wątroby u chorych na cukrzycę typu 1 stwierdza się bardzo rzadko.

Przebieg może być bezobjawowy, ale często towarzyszą objawy w postaci wzdęć, nudności, osłabienia, uczucia pełności w nadbrzuszu. W badaniach biochemicznych obserwuje się podwyższone wartości enzymów wątrobowych oraz wzrost stężenia żelaza w surowicy.

Na uwagę zasługuje fakt, że choć cukrzyca nie powoduje marskości wątroby, to marskość może być przyczyną cukrzycy. Wpływ na to wywierają następujące czynniki: duże stężenie w surowicy kwasów tłuszczowych, które prowadzi do wzrostu glukozy, wzrost ilości proinsuliny w stosunku do aktywnej insuliny, wzrost stężenia hormonów o działaniu przeciwstawnym do insuliny (glukagon, hormon wzrostu), spadek masy komórek wątrobowych. Wiele wskazuje na to, że chorzy z cukrzycą i marską wątrobą częściej zapadają na wirusowe zapalenie wątroby.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Czyżyk: "Patofizjologia i klinika cukrzycy".
2) J. Muszyński: "Problemy gastrologiczne w cukrzycy".