Scyntygrafia tarczycy

Scyntygrafia tarczycy jest badaniem pozwalającym ocenić funkcjonowanie tego narządu. Przed badaniem należy odstawić leki przeciwtarczycowe oraz lewotyroksynę. Ważne jest również czy pacjent zażywa inne leki zawierające jod (np. amiodaron).

Scyntygrafię tarczycy wykonuje się przy użyciu pierwiastków promieniotwórczych, tzw. radiofarmaceutyków - jodu lub technetu.

Badanie z użyciem jodu 131I wykonuje się na czczo. Pacjent przyjmuje doustnie odpowiednią dawkę tego związku i po 24 godzinach wykonuje się scyntygrafię za pomocą specjalnej gammakamery. Używając mniejszych dawek jodu wykonuje się badanie wychwytu jodu, czyli jodochwytność (prawidłowa wartość 20-30%).

Uczulenie na jod nie jest przeciwwskazaniem do scyntygrafii tarczycy z użyciem jodu promieniotwórczego, ponieważ dawki związku przyjmowanego przez pacjenta są niewielkie. Scyntygrafię jodową wykonuje się przy podejrzeniu wola zamostkowego, raka tarczycy oraz w celu kwalifikacji do leczenia jodem 131I.

W badaniu scyntygraficznym przy użyciu technetu 99mTc, pierwiastek podaje się dożylnie, a badanie przeprowadza już 15-60 min. po wstrzyknięciu. Technet jest przydatny w diagnozowaniu guzków autonomicznych tarczycy oraz wola guzkowego toksycznego.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom I.