Rimonaband

Rimonaband to najnowszy preparat pozwalający zredukować masę ciała. Lek ten nie tylko zmniejsza masę ciała, ale również przyczynia się do lepszej kontroli współwystępujących chorób, jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia i ogólnie hiperlipidemia, czy gospodarka węglowodanowa. Przeznaczony jest dla osób u których występują czynniki ryzyka ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Mechanizm działania rimonabandu polega na blokowaniu układu endokanabinoidowego. Receptory tego układu zlokalizowane są w podwzgórzu, tkance tłuszczowej, mięśniach, wątrobie czy w układzie pokarmowym. Efektem blokowania tych receptorów (CB1) jest redukcja masy ciała, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza trzewnej, zmniejszenie insulinooporności, a co za tym idzie poprawa metabolizmu węglowodanów i profilu lipidowego.

Skuteczność kliniczna po roku stosowania rimonabandu wynosi zmniejszenie masy ciała średnio o 4,9 kg.

Najczęściej występujące działania niepożądane to depresja, zmiana nastroju, lęk, zawroty głowy. Rimonaband stosuje się w jednorazowej dziennej dawce. Lek przeznaczony jest dla osób z ryzykiem wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom I.
2) W. Kostowski, Z. Herman: "Farmakologia", Tom I.