Orlistat

Orlistat jest lekiem wspomagającym leczenie otyłości, działającym obwodowo. Hamuje w jelitach działanie lipazy trzustkowej, żołądkowej, jelitowej, co hamuje wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym o około 30%. Wykazuje najwyższą skuteczność w połączeniu z dietą niskokaloryczną. Udowodniono, iż w ciągu 4 lat możliwe jest obniżenie masy ciała o 10%. Wykazano również, iż terapia tym lekiem prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i obniżenia stężenia cholesterolu.

Orlistat dobrze wpływa na gospodarkę węglowodanową. Preparat jest szczególnie zalecany otyłym w młodym wieku z hipercholesterolemią i ryzykiem wystąpienia cukrzycy.

Działania niepożądane orlistatu


Ponieważ orlistat jest lekiem działającym obwodowo, istnieje niewiele działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Szczególnie zwraca się uwagę na zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, wzmożona perystaltyka, tłuszczowe stolce, upośledzenie wchłaniania witamin. Ze względu na wymienione efekty uboczne lek często bywa nieakceptowany przez pacjentów.

Orlistat uczy właściwych nawyków żywieniowych. Zaleca się jego stosowanie z głównymi posiłkami.

Orlistat jest przeciwwskazany przede wszystkim u dzieci, u kobiet w ciąży i w okresie karmienia, u osób z zespołem złego wchłaniania i cholestazą oraz oczywiście przy nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom I.
2) W. Kostowski, Z. Herman: "Farmakologia", Tom I.