Oksytocyna

Oksytocyna jest hormonem tylnego płata przysadki, choć jej produkcja odbywa się w podwzgórzu. Cząsteczka oksytocyny składa się z 9 aminokwasów (nonapeptyd). Uwalniana jest okresowo.

Wydzielanie oksytocyny z części nerwowej przysadki zachodzi na drodze odruchowej w wyniku podrażnienia receptorów brodawek sutków (ssanie sutka) lub receptorów pochwy i szyjki macicy (poród, stosunek płciowy).

Spośród czynników hormonalnych estrogeny wzmagają jej wytwarzanie, a progesteron je hamuje. Wzmożone wydzielanie oksytocyny odgrywa istotną rolę w okresie laktacji, co ułatwia wypływ mleka z przewodów mlecznych. Uwalnianie również wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem prolaktyny przez część gruczołową przysadki.

Działanie oksytocyny


Oksytocyna powoduje silny skurcz macicy, zwłaszcza ciężarnej. Pod koniec ciąży i podczas porodu oksytocyna wywołuje gwałtowne skurcze macicy, biorąc udział w akcji porodowej. Przypisuje się jej także udział w akcie płciowym i zapłodnieniu. W czasie stosunku płciowego wzmaga się jej wydzielanie. Oksytocyna jest powszechnie stosowana w prowadzeniu porodu (indukcja porodu), połogu i laktacji.

Milena Szewruk

Literatura:
1) W. Traczyk, A. Trzebski: "Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej".