Objawy niedoczynności kory nadnerczy

Wszyscy chorzy z pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy (choroba Addisona) są apatyczni, zmęczeni i osłabieni.

Do głównych klinicznych objawów pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy należą: osłabienie, zmęczenie, ubytek masy ciała, hiperpigmentacja skóry (ciemny kolor skóry), niskie ciśnienie tętnicze i hipotonia ortostatyczna, nudności, bóle brzucha i łaknienie soli. Ogólne osłabienie narasta w ciągu dnia i może uniemożliwiać jakąkolwiek aktywność fizyczną po południu.

Typowy jest ubytek wagi, który może wynosić nawet kilkanaście kilogramów w okresie postępu choroby. Zwraca uwagę ściemnienie skóry, ciemne plamy na śluzówkach, ciemne przebarwienia blizn, które powstały w okresie rozwiniętej niedoczynności nadnerczy. Przebarwienia związane są ze zwiększonym wydzielaniem w przysadce mózgowej prekursora ACTH, proopiomelanokortyny, której jedną ze składowych jest MSH - hormon odpowiadający za pigmentację skóry.

Pacjentów z niedoczynnością nadnerczy charakteryzuje niskie ciśnienie tętnicze, z tendencją do hipotonii ortostatycznej. Ważnym objawem klinicznym jest ubytek owłosienia łonowego i pachowego u kobiet, który wynika ze spadku stężeń androgenów nadnerczowych. U części chorych obserwuje się bielactwo.

Nierozpoznana niedoczynność nadnerczy może w pewnych okolicznościach przejść w stan zagrożenia życia, tzw. przełom nadnerczowy, hipometaboliczny. Nierozpoznany przełom nadnerczowy jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom I.