Niedobór ACTH

Niedobór hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) prowadzi do niedostatecznej sekrecji kortyzolu i androgenów nadnerczowych. W mniejszym stopniu upośledzana jest synteza i sekrecja aldosteronu.

Niedobór ACTH powoduje apatię, uczucie stałego zmęczenia i osłabienia, obniżone łaknienie, złą adaptację do sytuacji stresowych, łatwe wyczerpywanie się. Pacjenci mają skłonność do niskich wartości ciśnienia tętniczego i hipotonii ortostatycznej, omdleń podczas pionizacji.

Przy niedoborze ACTH charakterystyczne jest zmniejszenie pigmentacji skóry ze względu na zmniejszoną syntezę pochodnych proopiomelatotropiny, które są odpowiedzialne za barwę skóry. Widoczne jest jasne zabarwienie otoczek brodawek sutkowych, skóry worka mosznowego.

U kobiet z długotrwałym niedoborem ACTH przerzedzeniu ulega owłosienie zależne od androgenów (pachowe i łonowe). W warunkach stresu, ciężkiej choroby, emocji, niedobór kortyzolu ujawnia się w postaci hipotonii, bólów brzucha, wymiotów i gorączki. Dość częstym objawem wtórnej niedoczynności kory nadnerczy jest niedokrwistość normocytarna (z prawidłowymi krwinkami czerwonymi) i niskie wartości glukozy (hipoglikemia).

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom I.