Nie zwlekaj z badaniem ginekologicznym!

Wizyta u ginekologa (sprawdź ranking) to z pewnością jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdej młodej kobiety. Zawstydzenie, jakie się z nią łączy, skutecznie odstrasza od wykonania podstawowego badania ginekologicznego. Tymczasem badanie to może uratować zdrowie, a nawet życie.

Przygotowanie do badania ginekologicznego


Badanie ginekologiczne nie jest skomplikowaną czynnością, nie wymaga więc długich i gorączkowych przygotowań. Przed wejściem do gabinetu ginekologicznego, pacjentka powinna zadbać o swoją higienę (podmycie się żelem do higieny intymnej w zupełności wystarczy). Ponadto musi wziąć ze sobą karteczkę z zanotowanymi datami ostatnich miesiączek. Aby badanie przebiegło prawidłowo i bezboleśnie, należy wcześniej opróżnić pęcherz moczowy. Pacjentki nie powinny zażywać przed badaniem środków dopochwowych: leków czy antykoncepcji. Przez trzy lub cztery dni poprzedzające wizytę nie jest wskazane współżycie seksualne. Bardzo ważne jest to, aby kobieta nie wykonywała przed spotkaniem z ginekologiem irygacji pochwy. Dobrym pomysłem jest również posiadanie notatek z pytaniami do lekarza ginekologa (ranking na ABCzdrowie) – powinny o tym pamiętać szczególnie kobiety, które wybierają się na pierwszą wizytę w gabinecie. Zachęca do tego wiele osób, które przez stres zapomniały skonsultować się z lekarzem w wielu istotnych dla nich kwestiach.

Z pewnością ważną częścią przygotowania do badania ginekologicznego, zwłaszcza tego pierwszego, jest odnalezienie dobrego, wrażliwego specjalisty. W tym celu można popytać koleżanki lub zasięgnąć rady bliskich osób z rodziny. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z internetowego rankingu lekarzy, np. rankingu abcZdrowie.pl.

Na czym polega badanie ginekologiczne?


Badanie ginekologiczne trwa krótko. Nie powinno być bolesne, pacjentka może jednak odczuwać dyskomfort. Jest ono wykonywane na specjalnym fotelu ginekologicznym. Składa się z dwóch części: badania wziernikowego oraz palpacyjnego. Wziernik, który jest wprowadzany do pochwy może być wykonany z metalu lub plastiku. Jest to niewielkie urządzenie, które może być również wykorzystane do pobrania materiału do cytologii. Po zakończeniu wziernikowania, lekarz przystępuje do badania palpacyjnego. Polega ono na wprowadzeniu palca do pochwy (w przypadku kobiet o większej wadze ginekolog może wykorzystać przy tej czynności dwa palce). Dzięki temu można prawidłowo ocenić kształt oraz ułożenie narządów rodnych kobiety. Po tym ginekolog powinien przeprowadzić badanie piersi. Jest ono wykonywane po to, aby ocenić, czy nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. Nie należy zapominać, że bardzo ważnym elementem badania jest rozmowa z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na wszystkie – nawet najbardziej krępujące ‒ pytania.

Nieco inaczej badanie ginekologiczne przebiega u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Może być ono przeprowadzane przez odbyt. Jeżeli jednak ginekolog zadecyduje o badaniu za pomocą wziernika, wówczas wykorzystywane jest mniejsze urządzenie.

Kiedy udać się do ginekologa?


Wizyta u ginekologa najczęściej budzi w kobietach lęk. Wstyd i różne obawy są silniejsze, przez co badanie odkładane jest z dnia na dzień, z roku na rok. Jednak również w tym przypadku strach jest najgorszym doradcą. Pierwsze badanie ginekologiczne powinno zostać przeprowadzone około 16-17 roku życia. Jeśli jednak wcześniej pojawią się jakiekolwiek problemy, wówczas mama bez wahania powinna zabrać córkę do specjalisty. Badanie ginekologiczne powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Poznanie swojego ciała – jego potrzeb czy problemów – jest niezbędne, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki częstym badaniom kobieta może ustrzec się przed wieloma groźnymi chorobami oraz wyleczyć je w ich najwcześniejszym stadium. Pozwoli jej to pozbyć się wielu różnych lęków i wątpliwości. Nie zapominajmy, że uciekanie przed problemem z pewnością nie pomoże go rozwiązać, dopiero działanie w konkretnym kierunku może pomóc. Po wizycie u ginekologa z pewnością okaże się, że obawy były zbędne i znów potwierdzi się, że to jedynie strach ma wielkie oczy.