Kalcytonina

Kalcytonina jest hormonem polipeptydowym wytwarzanym przez komórki C tarczycy. Odgrywa rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, wraz z parathormonem i kalcytriolem, wpływając głównie na metabolizm kości.

Kalcytonina obniża stężenie wapnia we krwi. Bezpośrednio działa na nerki i przewód pokarmowy. W nerkach zmniejsza zwrotne wchłanianie wapnia, fosforu i sodu, natomiast w przewodzie pokarmowym ogranicza wydzielanie soku trzustkowego i żołądkowego.

Mechanizm działania kalcytoniny


Mechanizm działania kalcytoniny w tkance kostnej polega na hamowaniu resorpcji kości, poprzez zmniejszenie liczby i aktywności komórek kościogubnych (osteoklastów) i zwiększenie aktywności komórek kościotwórczych (osteoblastów). Wykazuje również działanie przeciwbólowe najprawdopodobniej poprzez uwalnianie endorfin w ośrodkowym układzie nerwowym. Hamujący wpływ na sekrecję soku żołądkowego może być wykorzystany w chorobie wrzodowej.

Wydzielanie kalcytoniny


Bodźcem do wydzielania kalcytoniny jest zwiększone stężenie wapnia w surowicy oraz substancje tj.: gastryna, cholecystokinina, glukagon, sekretyna. Kalcytonina nierzadko stosowana jest w farmakologii. Kalcytoninę łososiową podaje się w przypadku choroby Pageta, osteoporozy, hiperkalcemii czy przerzutów nowotworowych do kości.

Milena Szewruk

Literatura:
1) W. Kostowski, Z. Herman: "Farmakologia", Tom I.
2) W. Kokot: "Choroby wewnętrzne", Tom I.