Guz glukagonowy

Guz glukagonowy (glukagonoma) jest guzem neuroendokrynnym (NET) trzustki. Wywodzi się z komórek alfa wysp trzustkowych wydzielających w nadmiarze glukagon.

Guzy glukagonowe są zazwyczaj duże (powyżej 6cm), lokalizują się w ogonie (50%), głowie (22%) trzustki, sporadycznie mogą wystąpić w dwunastnicy. W większości są złośliwe (80%), często rozpoznawane już w momencie przerzutów do wątroby, a w 5-17% są objawem zespołu gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 1 (MEN-1).

Objawy kliniczne będące wynikiem nadmiernego wydzielania glukagonu przez guz są następujące: cukrzyca o łagodnym przebiegu, ubytek masy ciała, niedokrwistość normobarwliwa, zmiany skórno-śluzówkowe o charakterze wędrującego rumienia nekrolitycznego występujące niemal zawsze i najbardziej charakterystyczne dla glukagonoma. Mniej typowe objawy to: zakrzepica żylna, zatorowość płucna, psychozy, depresja, hipoalbuminemia, niedobór aminokwasów i hipocholesterolemia.

Rozpoznanie glukagonoma jest możliwe po wykazaniu zwiększonego stężenia glukagonu w osoczu i obecności guza trzustki w badaniach obrazowych. Leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom I.