Cukrzyca ciężarnych

Cukrzyca ciężarnych to stan, w którym dochodzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii) u kobiety w ciąży. Hiperglikemia u ciężarnej to nie tylko cukrzyca, ale również nieprawidłowy poziom glukozy na czczo i nieprawidłowa jej tolerancja w testach obciążenia glukozą.

Cukrzyca ciążowa dotyczy 3-5% pacjentek oczekujących potomstwa. U około 30% z nich hiperglikemia powtórzy się podczas kolejnej ciąży. Ponadto, u części z tych kobiet po kilku latach rozwija się cukrzyca typu 2.

Do ujawnienia nieprawidłowego poziomu glukozy dochodzi najczęściej między 24 a 28 tygodniem ciąży. Każda kobieta podczas wizyty u ginekologa powinna mieć oznaczany poziom glikemii. Gdy wynik oznaczenia jest nieprawidłowy, należy pogłębić diagnostykę, kontrolując poziom glukozy również po porodzie.

Jest kilka czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych. Należą do nich: wiek matki powyżej 35 roku życia, duża masa urodzeniowa (powyżej 4 kg) dzieci z poprzednich ciąż, wielorództwo, urodzenie dziecka z wadą, nadwaga lub nadciśnienie tętnicze u kobiety przed ciążą, cukrzyca typu 2 u krewnych, wcześniejsze poronienia, cukrzyca ciążowa w poprzedniej ciąży.

Leczenie cukrzycy ciężarnych


Leczenie cukrzycy ciężarnych rozpoczyna się od wdrożenia odpowiedniej diety. Gdy próby wyrównania glikemii za pomocą odpowiednio dobranych pokarmów zawodzą, pacjentka zaczyna przyjmować insulinę. Ciężarna powinna kilka razy dziennie kontrolować poziom glukozy we krwi. Insulinoterapię przerywa się po porodzie lub kontynuuje jeżeli glikemia jest nadal nieprawidłowa.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom I.